Kdo Jsou Rusalky

10. prosince 2009 v 19:36 | Grainne ☼ |  Víly
Stínné strany rusalek
Rusalky dokážou být nesmírně žárlivé. Slavná srbská pohádka Princ Marko a víla vypráví o setkání s rusalkou Ravejlou:
Dva bratři, vévoda Miloš a kralevic Marko, koňmo projížděli bok po boku majestátním pohořím Miroč. S východem slunce Marko zaklímal a po chvíli se polekaně probral. "Miloši," požádal bratra, "neudržím oči otevřené. Zpívej mi, abych neusnul."
"Ach, kralevici Marko," odpověděl vévoda Miloš, "nemůžu ti zpívat. Včera večer jsem s vílou Ravejlou příliš mnoho popíjel a příliš hlasitě a dobře jsem zpíval, takže se víla rozzlobila a varovala mě, že budu-li zpívat na její hoře, střelí mě svými šípy."
"Bratře," namítl kralevic Marko, "nebudeš se přece bát víly. Jsem kralevic Marko. Mám zlatou bitevní sekeru a s tou jsme oba bezpeční." Miloš si tedy vybral příběh o králích, královstvích a o slávě vlastní země a dal se do zpěvu.
Marko naslouchal, píseň však nedokázala zaplašit jeho ospalost. Zanedlouho znovu usnul.
Víla Ravejla Miloše uslyšela a odpověděla mu zpěvem vlastního krásného hlasu. Miloš jí však odpověděl hlasem ještě nádhernějším a Ravejla se rozhořčila, jako zkušená lukostřelkyně odlétla k pohoří Miroč a nasadila na tětivu dva šípy najednou. Jeden trefil Miloše do krku a umlčel ho, druhý mu prostřelil srdce.
Vtom se koně zastavili a Marko se probudil. Miloš se pokoušel promluvit, z hrdla se mu však vydral jen předsmrtný šepot: "Bratře," oslovil Marka, "víla Ravejla mě zastřelila, protože jsem zpíval v pohoří Miroč."
Rusalky jsou ovšem nadány i léčitelským uměním a obzvlášť dobře se vyznají v přírodních léčivech. Ve výše uvedeném příběhu Ravejla Miloše uzdraví a požádá ostatní rusalky, aby mužům neubližovaly.
Obecně vzato se víly k lidem chovají přátelsky - a jsou známy i případy, kdy se provdaly za obyčejné smrtelníky. Nejvíc je ovšem rozčilí, když je někdo vyruší při rituálních tancích. Pokud k tomu dojde, dokážou se nesmírně rozzlobit. Protože jsou spřízněny s větrem, umějí vyvolávat větrné smrště a bouře.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

čteš rád/a?

Ano
Ne
Jak co

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama